Комунальний заклад освіти "Покровський ліцей" Покровської селищної ради Дніпропетровської області
MENU

                               Мицик Ірина Євгеніївна

* спеціаліст вищої категорії

* учитель-методист

* відмінник освіти України

* учасник обласного туру конкурсу

“Учитель року” за номінацією “Початкові класи”

* керівник творчої лабораторії “Школа життя – школа радості”

* стаж роботи 31 рік

Проблема, над якою працюю:

“Основи гуманно-особистісного підходу до дітей у освітньому процесі”

Педагогічне кредо:

“Душа дитини – це факел, який потрібно запалити”.

Девіз:

“Від миті творчості до віку творчості…”

          Пріоритетні напрямки діяльності:

 - Співпраця "Вчитель - учень", "Учень - учень";

- Принцип довіри і відкритості;

- Створення ситуації успіху на уроці;

- Співробітництво з батьками.

Основи гуманно-особистісного підходу до дітей в освітньому процесі за методикою Ш. О. Амонашвілі.

Сьогодні в умовах величезних змін у соціальному , економічному та політичному житті України вчителі початкових класів реалізують завдання Державного стандарту щодо радикальної перебудови у сфері освіти та виховання . Головна мета сьогодні – це формувати конкурентно здібну , творчу особистість , яка спроможна до самовизначення , самореалізації та самовдосконалення .

Маленький учень добре навчається лише тоді , коли переживає успіх , хоча б невеликий. Ми вже знаємо , що соціалізація – це процес зміни внутрішнього стану людини під впливом соціальних факторів. Тобто вчителю треба вибудувати таку взаємодію з учнем на уроці , щоб це призвело до розвитку його.

Пошуку гармонії дитячого життя в природі і соціальному середовищі присвятив свою педагогічну діяльність Ш.О.Амонашвілі.

Волею долі кілька років тому я була учасницею обласного семінару «Школа життя» - «Основи гуманно – особистісного підходу до дітей в освітньому процесі» під керівництвом академіка Російської академії освіти , почесного академіка АПН України , доктора психології , професора Ш.О.Амонашвілі.

Так я відкрила для себе новий світ на ім’я Амонашвілі . Це світ , який шукає свого виконавця – вчителя , який може неповторно , по – сучасному озвучити класичну педагогічну мелодію. І чим вмілішим буде виконавець, чим із більшим натхненням і устремлінням зазвучить мелодія Віри, Надії й Любові в храмах освіти , тим більше Світла буде в житті людей, а отже , і в житті держави. Ми – вчителі , представники найнатхненнішого мистецтва на світі – мистецтва гуманістичної педагогіки. І чим більше знайомлюсь з цим світом, мандруючи його стежками, тим глибше захоплююсь його гуманністю, внутрішньою чистотою , сердечністю. В цьому неоціненним кладом є Трактат про початковий ступінь освіти, заснованої на принципах гуманно – особистісної педагогіки «Школа життя» Ш.О.Амонашвілі.

Основні групи прийомів.

Учитель записує на дошці складну задачу і звергається до дітей із проханням: «Може, ви допоможете мені розв’язати цю задачу? Вчора ввечері я намагався її вирішити, але, мабуть, пропускаю щось, не ви­ходить!» Педагог прислухається до кожної поради учнів, ставить пи­тання, щоб з’ясувати щось для себе, спростовує деякі припущення.

*

На уроках у школярів часто виникають пізнавальні питання. В деяких випадках педагог може вибачитися перед учнями, що йому важко дати відразу достовірну й повну відповідь, і запропонувати їм шукати відповідь спільними зусиллями: «Я не можу відповісти вам відразу на це питання, треба переглянути книги... Можливо, ви теж заглянете в енциклопедію (в словник, у таку-то книгу), а завтра розпо­вімо один одному, що ми довідалися?» На другий день відбувається обмін добутою інформацією й аналіз її, в результаті чого народжуєть­ся колективна відповідь на питання, що виникло.

*

Вчитель може звернутися до учнів із проханням допомогти йому пошукати гарний, емоційний вірш на визначену тему, який вони пізніше вчитимуть у класі. Через два-три дні на уроці учні читають підібрані ними вірші, з яких педагог за участю дітей вибирає два-три і пропонує вивчити один із них за бажанням.

*

Педагог говорить дітям, що їм потрібно багато вправ (задач і прикладів) з мови (математики), однак скласти їх сам він не має мож­ливості. «Будьте ласкаві, зробіть мені по дві-три вправи з мови такого зразка чи цікавіші. А потім я буду вам же давати їх на уроках».

*

Учням пропонується самим задати собі домашнє завдання з будь- якого предмету чи з декількох предметів. У таких випадках педагог звичайно говорить: «Хто хоче, нехай сам дасть собі завдання, а завт­ра покаже нам». Наступного дня вчитель поцікавиться, хто яке зав­дання виконав, і заохотить старанність дітей.

*

Дітям пропонується придумати тему, на яку вони будуть писати твір у класі. Запропоновані формулювання записуються на дошці, і весь клас вибирає з них три-чотири теми, за якими пишуться твори, оповідання, казки.

' Можливий інший варіант. Педагог сам дає кілька формулювань тем, але відразу пояснює: якщо кому не подобаються ці теми, нехай сам придумає для себе іншу.

*

«От вам два вірші різних авторів про весну, - говорить учитель. - Давайте виберемо, якого з них вивчити напам’ять». Учитель читає обидва вірші, учні обговорюють їх. Для вивчення частина дітей оби­рає один вірш, частина-інший, при цьому учні мотивують свій вибір.

*

На дошці записується декілька варіантів задач для самостійного розв’язання. Одночасно педагог повідомляє учням: «На моєму столі в пакетах лежать складніші задачі. Хто хоче, нехай бере ці».

*

Можливий інший варіант цього прийому. Вчитель обходить клас і на вибір пропонує пакети, в. яких лежать складні й легкі задачі для самостійного вирішення.

*

Важливо систематично прищеплювати школярам думку, що всі вони здібні. Перед тим, як давати учням нове навчально-пізнавальне зав­дання, потрібно попереджати їх про можливі труднощі та виражати надію, що всі вони зможуть їх перебороти. Те ж саме корисне й у процесі самостійного виконання письмового завдання.

*

Діти, я хочу всім вам подякувати за задоволення, яке ви мені доставили. Ваші роботи читали вголос учителі в учительській.

*

Сьогодні я всіх вас порадую: у вашого товариша, за якого ви так уболіваєте, виявляється, є великі можливості. Подивіться, як він розв’язав задачу! Давайте привітаємо його і буде­мо чекати від нього більшого!»