Комунальний заклад освіти "Покровський ліцей" Покровської селищної ради Дніпропетровської області
MENU

Гречана Тетяна Іванівна, вчитель математики

 

МАТЕМАТИЧНИЙ ТУРНІР

Мета:  Перевірити вміння учнів застосовувати набуті знання у нестандартних ситуаціях; продовжувати розвивати уміння працювати самостійно, активізувати розумову діяльність учнів; розвивати бажання застосовувати здобуті знання для досягнення поставленої мети; прищеплювати любов до математики.

Обладнання: Висловлення видатних людей про математику, газети на математичну   тематику, малюнки, завдання, презентація

Форма проведення:  Урок – змагання  ( в групах ).

«Математику вже тому вчити потрібно, що вона розум до   порядку приводить»      В.М. Ломоносов

 «Математика – гімнастика розуму» О.В. Суворов

« Математика вчить мислити. Вона виховує волю, характер »      В.Сухомлинський

Ведучий:  Діти, сьогодні у нас з вами математичні турнір.. Не всі ви в майбутньому станете математиками, але математика потрібна і в науці, і в техніці, і в повсякденному житті.                                           ( Учні читають вірші)

 

Найдавніша на планеті

Між наук цариця.

Математика - ти наша

Вірна помічниця.

Чи будинок зводиш, друже,

Чи пливеш морями –

Скрізь вона тобі послужить,

Всюди вона з нами

На заводі чи в друкарні,

Державній палаті,

Навіть лікар у лікарні

Мусить її знати.

Хто науку цю цікаву

Добре знатиме,

Той ніколи в жоднім ділі

Не блукатиме.

Нехай ті учні, яким математика досі здавалася нудною та нецікавою наукою сьогодні переконаються, що вона весела та захоплююча.

Сьогодні ви зможете показати не тільки знання з математики, але й уміння міркувати,  знаходити вихід із складних ситуацій.

Сьогодні змагатимуться 4 команди: «Веселі», «Кмітливі»,»Винахідливі» і «Розумні».

 Нехай під час змагання пануватимуть кмітливість, наполегливість, впевненість, довіра та повага один до одного. Усі ці складові допоможуть  вам отримати перемогу.

А виявити найкмітливіших, найрозумніших і найстаранніших учнів люб’язно погодилися члени журі:  Дев'ятка Т.В. і Кісенко Н.А

Питання є серйозні,

А є і жартівливі.

Тож будьте ви уважні,

І будьте ви кмітливі.

Бліцтурнір.   (1 бал)

А тепер учасників чекає бліцтурнір, де можна заробити по одному балу за кожну правильну відповідь. До кожного запитання наводиться три відповіді. За допомогою табличок ( Додаток 1) , які знаходяться у вас, необхідно дати правильну відповідь. Хто отримає найбільшу  кількість балів, той  матиме  шанс розпочинати наступний конкурс першим.

1.Одиницею маси є:                                  1.  1ц;      2. 1 га ;     3. 1 хв.

2. Кут, градусна міра якого 30º  є              1. тупим;  2. розгорнутим;   3. гострим.

3. Яке натуральне число найбільше?       1. квадрильйон;            2. не існує            3. секстильйон.

4. Одне яйце варять протягом 4хв. За скільки хвилин можна зварити 5 яєць?            1. за 20 хв;          2. за 10 хв;           3. за 4 хв.

5.  Який кут утворюють годинна і хвилинна стрілки годинника, коли годинник  показує 6 год?   1. Розгорнутий;     2. Тупий;       3. Прямий.

7.  Яке найменше натуральне число?            1. 0;     2. не існує;    3. 1.

14. Що таке 1 центнер?                                    1. 1000 кг;          2. 100 кг;           3. 10 кг.

15. Яке число можна поділити на нуль?          1. жодного;         2. всі;            3. 0.

«Тема». (1бал) А зараз капітани команд обирають тематику для запитань.Пропонуються теми: «Натуральні числа», «Дробові числа», «Геометричні фігури», « Різні питання»

Натуральні числа.

1. Яке найменше натуральне число?                 (1)

2. Найкоротший місяць року. (Лютий)

3. Клас, що йде після класу мільйонів.               (Клас мільярдів)

4. Скільки секунд у 1 годині?   (3600)

5. Скільки буде, якщо 10 поділити на його половину?              (2)

6. Квадрат числа 4.     (16)

7. Що важче 1 кг вугілля чи 1 кг пуху?                 (Однакові)

8. Назвати найбільше натуральне число ( не існує)

9.  Добуток 7 · 8.                (56)

10. Дія, що виконують для знаходження добутку.      (Множення)

Дробові числа.

1. Дробову риску можна розуміти як знак…   (Ділення)

2. Сота частина числа.                 (Відсоток)

3. Число, записане над рискою дробу.              (Чисельник)

4. Дріб, у якого чисельник більший за знаменник.     (Неправильний)

5. Який дріб завжди менший за одиницю?      (Правильний)

6.Добуток чисел 13*15*25*0*2             (0)

7. Чи може  дріб дорівнювати нулю?     (Так)

8. Чи може знаменник дорівнювати  нулю ?  ( Ні )

9. Яку частину години становлять 10 хв?           (1/6 год)

10. Якому числу дорівнює дріб, у якого чисельник дорівнює знаменнику?   (1)

Геометричні фігури

1. Чотирикутник, у якого всі сторонни рівні.   (Квадрат)

2. Лінія, яка не має початку і кінця.      (Пряма)

3. Сума всіх сторін фігури.         (Периметр)

4. Кут, градусна міра якого менша за 90  градусів.         (Гострий)

5. Прилад для вимірювання кутів.        (Транспортир)

6. Формула площі прямокутника         (S=a·b)

7 Кут, градусна міра якого 180º ?        ( Розгорнутий)

       8. Трикутник, у якого всі сторони рівні.             (Рівносторон.)

9. Об'єм прямокутного паралелепіпеда.         (V=abc)

10. Трикутник, у якого є прямий кут    (Прямокутний

«Заморочки з бочки»(2 бали)

 I команда                                                                                                      II команда

1.  Зграя з 7 дельфінів пропливла 14км. Скільки км проплив кожен дельфін? (14км)

1. На дубі три гілки, на кожній по 6 яблук. Скільки всього яблук на дубі? (Жодного).

2. У порт пливли 3 судна, а на зустріч їм 5 катерів. Скільки суден прибуло в порт? (три)

2. Білосніжка та семеро гномів чекали прибуття пароплава 8 годин. Скільки годин чекав пароплава кожен з них? (8 годин)

3.  Чи можна поділити три апельсини між двома батьками і двома синами так, що кожному дістанеться по апельсину?            (Дід,батько,онук)

3.Над річкою летіли 1 голуб, 1щука, і 2 стрижі. Скільки птахів летіло?        (3)

4. Що важче 1кг пір’я чи 1кг заліза?      (однаково

4. У батька 5 дочок і кожна дочка має брата. Скільки дітей у батька? (шість

  Підказки  (3-2-1 бали)

Завдання  для І команди :  1. За це знижують оцінки.  (3 бали)

                                              2. Відмінники їх роблять рідко (2 бали)

                                              3. На них вчаться.   (1 бал)                    (Помилки)

Завдання  для ІІ команди :1. Зазвичай знаходиться у центрі місця. (3 бали)

2. Вимірюється у квадратних одиницях.(2 бали)

3. У прямокутнику – це добуток довжину на             

ширину   (1 бал);(Площа)

Завдання  для ІІІ команди : 1.З богатством  це також може статися. (3 бали)

2. Є арифметична дія.   (2 бали)

3.Є така таблиця множення (1бал)                                                    

                                                                                                            (Множення)

Завдання  для  ІV  команди:1.У класній кімнаті їх  чотири . (3 бали)

                                               2.Малюків іноді туди ставляють.   (2 бали)

                                               3.Вимірюється транспортиром (1бал)           ( Кут )

  Ребуси  (слайди  2 - 3)

  З ' єднай фігури за лінією   (3 балів)                                             ( Додаток  2)    

    Конкурс «Чарівна  скринька» (слайди  9  )

Ведучий: « У цьому ящику лежить предмет. Який саме - ви повинні відгадати за описом предмету . За правильну відповідь - 2 бали. Якщо відповідаєте з підказкою , то отримуєте 1 бал ».

1 команда. Те , що лежить в цьому чарівної ящику , винайшов дуже талановитий юнак , який придумав гончарний круг і першу в світі пилку . Під попелом Помпеї археологи виявили багато таких предметів , виготовлених з бронзи. У Древній Греції вміння користуватися цим предметом вважалося верхом майстерності , а вже вміння вирішувати завдання з його допомогою - ознака великого розуму і високого становища в суспільстві. Цей предмет незамінний в архітектурі та будівництві. За багато сотень років конструкція його не змінилася. В даний час їм вміють користуватися навіть школярі. Що ж лежить в чарівній скриньці ?

Підказка: « Змовилися дві ноги робити дуги і кола ».

Відповідь : циркуль

 Заховані  числа   ( 5 балів).                                                           ( Додаток  3 )                             

Назвати геометричні фігури  . Визначити , які числа заховані за  ціми  фігурами.

«Логічна задача» (слайд 10-11)

«Подумай» (слайд 12)

Який гарбуз важчий?(5 балів) (що ліворуч важчий  на 1 кг)       (Додаток 4)                             

Поки журі підіб’є підсумки, я хочу познайомити вас з цікавими фактами

 Калейдоскоп цікавих фактів

  1. Найсильнішим серед тварин є жук-носоріг. Сам він тягне вантаж до 1580 г.
  2.  Орли можуть набирати висоту до 7000 м.
  3.  Найбільша кількість зубів  у звичайного садового слимака – до 14 175.
  4. У японського краба довжина ніг досягає 1м, а відстань між кінцями середніх  ніг - до 3м.
  5. Якщо б можна було скласти в одну лінію комах, яких споживає стриж за літо, то вона простягнулася б на 1км.
  6. Одна сова з’їдає за літо до однієї тисячі сірих мишей і полівок, отже зберігає одну тону хліба.
  7. Найменші птахи світу – колібрі. Найдрібніші з них – 2г. Така пташка зі своїм гніздом може легко вміститися у чайній ложці.
  8. У страусів, які живуть в Африці, маса великих яєць майже 2кг, товщина шкарлупи 1-2мм, щоб її зламати, потрібні молоток і пилка.
  9. Окремі морські черепахи сягають у довжину до 2 метрів. Це – черепахи - велетні.
  10.   Ріст кенгуру – 3м. а маля у такого гіганта народжується менше, ніж 3см.
  11. У світі є жаби-велетні, маса яких сягає до 5кг – це жаби – голіафи.
  12. Африканський страус коли біжить, робить кроки до 5м завдовжки.

Вчитель: Слово для оголошення результатів змагань надається журі…

                                   Нагородження переможців.

Вчитель: Сподіваюсь, що ви  зрозуміли,  що лише робота командою допоможе  вам здолати всі труднощі і перепони на вашому шляху !

Світлана Іванівна Гавриш, практичний психолог       

Ідея радості життя та відкриття світу

Інтегрований урок за романом Е. Портер «Поліанна»

Світова література +психологія

Тема:   Е. Портер «Поліанна».  Ідея радості життя та відкриття світу у творі

Мета: продовжити знайомство з розділами роману, проаналізувати образ головної героїні, розкрити сутність психологічних понять «почуття радості», «характер»; розвивати навички аналізу художнього твору, позитивного мислення, стимулювати розвиток творчих здібностей учнів, вміння працювати в групах; виховувати оптимізм, доброзичливість.

Тип уроку: урок – тренінг

Обладнання: підручники, матеріали для тренінгових вправ, фарби,  «чарівні кристалики»

Епіграф: 

 Я ніколи не вважала, що необхідно заперечувати і

снування труднощів, страждань і зла.

Я тільки думала, що набагато краще

йти назустріч невідомому бадьоро й радісно.

                                                                  Е.Портер

Хід уроку

1. Організаційний момент

  1. Вступне слово вчителя

В народі говорять: «Життя прожити – не поле перейти». На життєвій ниві буває всього. Доля дарує людині щасливі миті, але й посилає нелегкі випробування. Та людина може з гідністю витримати всі удари долі, якщо йде по життю з усмішкою. І будь – яку неприємну ситуацію перетворити на життєвий урок. Пригадайте, чи відомі вам такі приклади з літературних творів? (Том Сойєр, Пеппі Довгапанчоха, Полліанна)

Сьогодні ми продовжимо розмову про роман Е Портер і її героїню, яка не тільки сама вміла бачити щасливі моменти, а й навчила радіти інших.

Як же їй, маленькій дівчинці, вдалося змінити життя цілого містечка? На це запитання ми разом спробуємо знайти відповідь на уроці. І допомагати нам буде наш шкільний психолог.

3. Актуалізація опорних знань

Бесіда за запитаннями

  • В якій родині виховувалася Поліанна?
  • Чому вона була вимушена покинути рідну домівку?
  • Хто вважав своїм обов’язком допомогти дівчинці?
  • Як відчувала себе Поліанна на новому місці?
  • Яка гра допомагала дівчинці долати сум, поганий настрій? (Гра в радість)

Психолог: а що таке радість? Як би ви пояснили? Пропоную вам збудувати гірлянду асоціацій до цього слова.

Вправа «Гірлянда асоціацій» проводиться  в групах з опорою на індивідуальні особливості учнів сприймати інформацію.

Для аудіалів – скласти сенкан на тему радість.

Для візуалів – намалювати радість

Можливі результати

Радість

Щира, відкрита

Підбадьорює, лікує, допомагає

Завжди є місце у житті

Щастя

Квітка радості

Малюнок райдуги, салюту, феєрверку…

Психолог: всі ваші асоціації наче ілюструють визначення із психологічного словника: радість – це позитивне емоційне переживання, яке відчуває людина в ситуаціях, коли задоволені її потреби. Відчувати радість на святі, радість від зустрічі з давнім другом, радуватися подарунку, гарній оцінці, чудовій погоді – це закономірно і природно для  будь – якої людини. А от знайти радість, не втратити сили духу, коли  ти самотній, поряд немає друзів,  коли трапилося горе, коли хворієш під силу не кожному.

Вчитель: героїня роману Е. Портер зуміла не тільки подолати власні негаразди, а й допомогла іншим жителям містечка. Давайте пригадаємо, з ким зустрілася Поліанна.

Гра «Маска»

Завдання : розкажіть про мешканців Вермонта від їхнього ж імені так, щоб ваші однокласники здогадалися про кого йде мова.

Я  педантична жінка,  терпіти не можу дзенькоту ножа і грюкоту дверей, люблю тишу. Чудово знаю, що таке почуття обов’язку і тому допоможу доньці своєї сестри, хоча ніколи не одобрювала її вибору. (Міс Поллі).

Я живу на світі вже сорок років,  маю дочку Міллі, але останні п'ятнадцять  років мене ніщо не радує, не тішить, бо хворію і прикута до ліжка. Мене дратує сонячне світло, вже й забула, коли дивилася на себе в люстерко, тому дуже здивувалася, коли маленька дівчинка назвала мене красунею. (Місіс Сноу).

Я самотній, хворий чоловік. Дуже полюбив Полліанну, завжди був радий її бачити себе вдома, намагався якось її розважити, показуючи все, що в мене є. Вона так нагадувала мені її маму в юності, в яку я був закоханий.  Я був би радий назвати Полліанну своєю спадкоємицею.  (Джон Пендлтон ).

Я дуже сумую за своїми молодшими сестричками, бо рідко їх бачу, так як працюю в містечку за шість миль від рідної домівки. Та мені пощастило, бо вдалося знайти місце на кухні міс Поллі, яка   хоч і має  нелегкий характер (здається , що мені ніколи не вдасться їй догодити), та добре платить платню. Я дуже зраділа маленькій місіс, і радо прийняла її пропозицію грати в гру, якої її навчив батько. (Ненсі).

У мене гарна потрібна професія, я радо допомагаю людям. Живу один, та дуже сподіваюсь колись отримати прихильність міс Поллі, бо дуже її люблю. Маю гарних друзів, які також лікують людей. Тому, коли з Полліанною трапилася біда, звернувся до товариша який знається на травмах хребта. І, хвала Богові, його методики допомогли дівчинці знову встати на ноги (Лікар Чилтон).

Вчитель: Що спільного між цими людьми? (Вони здаються  незадоволеними життям невеселими, безрадісними)

Після знайомства з Поліанною в житті багатьох мешканців містечка відбулися зміни, давайте з’ясуємо, які?

Вправа «Знайди відповідності»

Завдання: поєднайте  героїв і зміни, що відбулися в їхньому житті завдяки дівчинці.

                Містер Пендлтон

  Стала сердечнішою, людянішою, визнала рідню

                Місіс Сноу 

   Навчилася радіти, припинила постійно сумувати          за       давно втраченою донькою

               Міс Поллі

   Припинила вередувати, бути всім незадоволеною,       знайшла корисне заняття

               Вдова Бентон

    Припинив уникати людей, бути самотнім і розчарованим

                Місіс Тербел

Почала носити яскравіший одяг, поклала край жалобі

Як ви оцінюєте ці зміни, як позитивні чи негативні?

Як же маленькій дівчинці  це вдалося? Завдяки чому ?

Психолог:

 Східна мудрість говрить: «Посій вчинок - пожнеш звичку, посій звичку - пожнеш характер, посій характер - пожнеш долю».  Як ви розумієте ці слова?

Справді характер людини  багато в чому визначає ї її долю.

Я дізнвався про зраду друга, яка радість… (тепер я знаю, хто мій справжній друг; добре, що це трапилося зараз, а не в більш відповідальний момент).

 

Прийшли вихідні, пішов дощ, яка радість (нарешті я висплюсь; дочитаю до кінця книгу; зможу повишивати…)

Мій кращий друг переїздить в інше місце, яка радість ( на канікулах я поїду до нього в гості, побуваю в новому місці, здійсню подорож).

 

На Новий рік не отримала бажаного подарунку, яка радість (на День народження я його отримаю і в мене буде вже два подарунка…).

 

Отримав двійку, яка радість (тепер я точно впевнений в тому, чого не знаю і зможу краще підготуватися).

 Психологи говорять, що в нашому житті має значення не те, що з нами відбувається, а те, як ми до нього ставимося. Позитивне мислення не заперечує проблем, але воно додає внутрішніх сил для їхнього подолання. Люди, що звикли мислити негативно, досить часто надміру трагічно реагують на виниклу ситуацію та втрачають сили, фізичну енергію не на пошук її вирішення, а на скарги та відчай. Треба вміти радіти простим речам, як це робила Полліанна, тим більше, що радісні моменти є в  житті кожного з нас. Поділіться своєю радістю.

 

Вправа «Намисто Поліанни»

Завдання:  учням пропонується взяти «кристалик» (його можна зробити з кольорового паперу, з намистинок, використати підвіски старої люстри) і, прикріпивши його на зазлегідь підготовлену стрічку, пригадати найрадіснішу подію, найщасливішу мить останнього тижня, дня.

 

(Наприклад, у мене розквітла квітка – я цього довго чекала; кішка народила кошенят; отримав подарунок; весело провів вечір з батьками; переміг у грі, пересадили на першу парту…)

Вправа показала, що доброго, радісного в нашому житті достатньо. Треба просто вміти його помічати і цінувати. Воно поряд з нами. Завжди пам’ятайте про це, зберігайте оптимізм в будь – яких життєвих ситуаціях. Нехай гра в радість, яку вигадав батько Полліанни, стане стилем вашого життя.

В житті завжди є радості моменти!

Відкритим будь, і їх не пропусти.

А щоб життя тобі всміхалось,

Йому частіше посміхайся ти!

 

Рефлексія уроку

Вчитель: Метод «Мікрофон».

- Чи дійсно радість має таку силу? Чи  не здається вам гра наївною?

 - Чому ви навчилися у Полліанни?

 -  Як змінилося б наше селище, країна, планета, як би в ньому жила Полліанна чи багато таких Полліанн?

Домашнє завдання: напишіть лист - подяку Поліанні, складіть рецепт радості і щасливого життя  від Поліанни