Комунальний заклад освіти "Покровський ліцей" Покровської селищної ради Дніпропетровської області
MENU

Не знищуйте почуття гідності в дитини

Не знищуйте почуття гідності в дитини

Закомплексованій людині із заниженою самооцінкою завжди було важко вибороти своє місце під сонцем, а тим паче в наш час. Вона або стає невдахою і потерпає все життя від власної нерішучості, або таки досягає вершин, часто перетворюючись на справжнього тирана, утверджуючись із допомогою інших.

КОМПЛЕКСИ РОДОМ З ДИТИНСТВА

Варто знати, що не всі закомплексовані діти виростають у неблагополучних сім'ях. Виховати таку дитину можуть батьки, які її люблять і турбуються про неї, особливо, якщо вона, на їхню думку, не така як усі, чи не виправдовує покладених на неї сподівань, не відповідає батьківським амбіціям.

Третьокласницю Іру, тиху і слухняну дівчинку, сусідка за партою привела на заняття танцювального гуртка. Іринка з азартом і захопленням відвідала декілька занять. Аж поки улюблена бабуся — викладач консерваторії, незаперечний авторитет у сім'ї, не приїхала погостювати на декілька днів і, дізнавшись про новину, не сказала здивовано : «Іринка ходить на танці? Та ж вона зовсім не має відчуття ритму, нехай ліпше запишеться на гімнастику. А в танцях, повірте мені, вона ніколи нічого не досягне, лише осоромиться». На теперішній час Іринка вже сама мама, але вона із сумом розповідає, що жодного разу після цього не ходила ані на шкільні, ані на студентські вечори. Лише нещодавно наважилась на заняття з аеробіки, хоча вдома танцює із задоволенням.

НЕ ВИМАГАЙТЕ ЦІЛКОВИТОГО ПОСЛУХУ: ЦЕ ШКОДИТЬ

Ще одна помилка, якої часто припускаються батьки і яка спричиняє те, що дитина виростає інфантильною та із заниженою самооцінкою, - це вимагання цілковитого послуху.

Слухняна дитина — мрія чи не всіх батьків, із нею простіше, ніж із шибеником, який і хвилини не всидить на місці. Але як же слухняному хлопчикові, який увесь час тільки й виконує, що від нього вимагають чи просять, який цілковито залежить від думки людей, які його оточують, потім, у дорослому житті, відстояти свою думку? Шановні батьки, пам'ятайте, що основне наше з вами завдання — виховати ОСОБИСТІСТЬ, тобто людину із власними поглядами, думками, вдачею. Якщо дитина звикне виконувати без роздумів будь-які вимоги батьків, то так само, не надто замислюючись, вона виконуватиме будь-які вимоги інших людей. А хто будуть ці люди і якими будуть вимоги, невідомо. Не ламайте характеру дітей, допомагайте їм рости особистісно, навчіть їх відстоювати власну думку, домовлятися і шукати компроміси.

ЗАБОРОНЯЮЧИ — НЕ ПРИНИЖУЙТЕ

Зрозуміло, що є ситуації, в яких і категорична відмова потрібна, але поясніть дитині, чому ви так чините, і будьте готові до того, що чадо перевірятиме вас на міцність. Дитина прагне того ж, що йми, дорослі, - поваги, уваги, любові, розуміння, підтримки.

Часто забороняючи щось робити дитині, батьки мимоволі її принижують:

  • Не вилазь на дерево, такий мішок, як ти, обов'язково звалиться;

  • Не виїжджай велосипедом із двору: така роззява, як ти, ще потрапить під машину.

Погодьтесь, що так забороняючи , ми тільки шкодимо дитині. Адже впевненість у собі значною мірою залежить від відчуття, що ти «здатний це зробити, що ти можеш із цим упоратись, а отже, від власних перемог і підтримкм оточення. Отож навіть тоді, коли ви забороняєте, заохочуйте:

  • Ти ще не можеш цього зробити, хоча й дуже спритний. Просто тобі треба трішки підрости. От за рік, будь ласка, такий козак, як ти, неодмінно це здолає.

Пояснюйте дитині, що не все вдається відразу, і не лише йому, а й дорослим. Та водночас не занадто поспішайте на допомогу, дайте дитині самотужки спробувати зробити щось. Бо часто навіть прагнення допомогти діти сприймають як невіру батьків у те, що вони здатні зробити це самі.

І запам'ятайте : впевненість дитини в собі, її відчуття власної гідності — це насамперед те, як вона сприймає сама себе, тобто як дитина про себе думає. А ця думка безпосередньо залежить від того, що вона про себе чує, від того, як сприймає її найближче оточення, найрідніші люди. Те, що колись дитина почула про себе, вона, зрештою, про себе й думатиме!!!


Категорія: Батькам | Додав: admin (27.11.2012)
Переглядів: 941 | Теги: почуття гідності, Дитина, дитинство, комплекси, Людина, особистість | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: